Podany adres e-mail nie jest powiązany
z żadnym zapytaniem.
Powiedz jak możemy Ci pomóc

Gedeon Wróblewski Sp.j

Suwałki

4

Wiadomość została wysłana

Trzymaj rękę na pulsie! Wykonawca
niedługo
powinien się z Tobą
skontaktować.

Wiadomość do:

Wymienniki ciepła w centralach wentylacyjnych – który wybrać?

Autor: Gedeon Gwiazdowski i Wróblewski Sp.j., publikacja: 2023-05-05

Wentylacja mechaniczna to jeden z kluczowych elementów nowoczesnych budynków, który pozwala na utrzymanie odpowiedniego poziomu wilgotności i wymianę powietrza wewnątrz pomieszczeń. Jednym z kluczowych komponentów takiego systemu jest wymiennik ciepła, który ma za zadanie odzyskiwać ciepło z powietrza wylotowego i przekazywać je do powietrza nawiewanego. W artykule dowiesz się, czym dokładnie jest wymiennik ciepła i jakie są jego najpopularniejsze rodzaje. Przedstawimy również zalety i wady poszczególnych rozwiązań oraz omówimy, dlaczego warto zdecydować się na nowoczesne systemy wentylacyjne z wymiennikiem ciepła.

Wymiennik ciepła krzyżowy – Wentylacja i rekuperacja

Czym dokładnie jest i do czego służy wymiennik ciepła?

Wymienniki ciepła są niezbędnymi elementami w systemach wentylacyjnych z odzyskiem ciepła. Pozwalają one na odzyskanie ciepła z powietrza, które jest wydmuchiwane z budynku. Wykorzystuje się to także do ogrzewania powietrza wprowadzanego do pomieszczenia, czyli powietrza świeżego, które jest pozyskiwane z otoczenia budynku.

Najpopularniejszymi wymiennikami są wymienniki ciepła płytowe – co warto o nich wiedzieć?

1. Wymiennik krzyżowy

Zbudowany jest z cienkich płyt, głównie aluminiowych, ale może też być zrobiony ze stali nierdzewnej lub tworzywa sztucznego. Jak sama nazwa wskazuje, wymiennik krzyżowy składa się z kanałów, przez które powietrze przepływa prostopadle względem siebie. Strumienie powietrza nawiewanego i wywiewanego nie mieszają się ze sobą, co pozwala na efektywny transfer ciepła.

2. Wymiennik przeciwprądowy

Ten wymiennik także jest zbudowany z cienkich płyt, tak jak wymiennik krzyżowy. Różni się od poprzednika przepływem powietrza, w tym urządzeniu kanały są ułożone równolegle do siebie.

W wyniku procesu wymiany ciepłego i zimnego powietrza tworzą się skropliny, dlatego też konieczne jest zamontowanie odpływu skroplin.

Przy wyborze systemu wentylacji mechanicznej ważne jest również zwrócenie uwagi na odzysk ciepła. Wymiennik przeciwprądowy charakteryzuje się wysokim odzyskiem ciepła – wynosi on od 80 do 95%. Natomiast odzysk w wymienniku krzyżowym wynosi zazwyczaj od 50 do 70%.

Nowoczesne systemy wentylacyjne

Ciekawym rozwiązaniem jest wymiennik obrotowy, w którym nie ma potrzeby odprowadzania skroplin. Jest on często stosowany w nowoczesnych systemach wentylacyjnych.

Ponadto odzysk ciepła jest również wysoki, tak jak w przypadku wymiennika przeciwprądowego, ale dodatkowo posiada odzysk wilgoci na poziomie nawet 90%.

Praca wymiennika obrotowego

Wymiennik obrotowy to innowacyjne rozwiązanie, które znajduje coraz szersze zastosowanie w nowoczesnych systemach wentylacyjnych. Działanie tego typu wymiennika opiera się na tym, że ciepłe powietrze wywiewane z pomieszczeń przepływa przez wymiennik grzewczy, który się obraca, zanim trafi w strumień zimnego, świeżego powietrza. Następnie powietrze odbiera ciepło z aluminium, które jest nawiewane do pomieszczeń domowych.

Podsumowując, wybór wentylacji z odzyskiem ciepła zależy od indywidualnych potrzeb, wymagań i ograniczeń instalacji. Firmy, które zajmują się montażem takich urządzeń, posiadają specjalistów, którzy pomogą w doborze odpowiedniego rekuperatora.

Sprawdź: Specjalistów od rekuperacji z okolicy

Wentylacja - komu zlecić?

Poniżej przedstawiamy ranking 21 603 Specjalistów od Wentylacji i Rekuperacji najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Więcej poradników o wentylacji i rekuperacji